Zbój Madej czeka…

2013.08.06_akt_1Krajowych i zagranicznych turystów,  tłumnie ścigających tego lata do Grot Nagórzyckich, wita ich legendarny lokator – zbój Madej. Słynny okrutnik, który w końcu odpokutował swoje grzechy, miał mieć tutaj swoje legowisko w postaci skalnej półki na końcu najdłuższego korytarza.

Przy wejściu do niego przed trzema miesiącami stanął wizerunek Madeja naturalnej wielkości. Odznacza się on dużym realizmem, gdyż do jego wykonania posłużyła odpowiednio zaaranżowana kolorowa fotografia, naniesiona na szklaną taflę metodą druku cyfrowego.

To oryginalne, nowatorskie rozwiązanie dla Podziemnej Trasie Turystycznej „Groty Nagórzyckie” zafundowała Ceramika Paradyż, będąca od kilku lat głównym sponsorem Skansenu Rzeki Pilicy, administrującego obecnie nagórzyckimi grotami. W wykonaniu odpowiedniego stelażu do ustawienia wizerunku Madeja pomógł gratisowo inny, wypróbowany sojusznik skansenu – tomaszowska firma „Glass-Produkt”.

Na tym jednak nie koniec nieszablonowej promocji tej trasy. W tych dniach zbój Madej pojawił się również przed wejściem do Grot Nagórzyckich. Wraz z nim na turystów czeka także… zbójowa Madejowa. Tym razem ich realistyczne postacie zostały nadrukowane na przenośne plansze – tzw. standy. W miejscu twarzy Madeja i Madejowej znajdują się otwory, w których goście grot mogą umieścić swoje oblicza i uwiecznić się na pamiątkowej fotce. Ta nowość od razu zyskała wielkie powodzenie wśród oczekujących na wejście do podziemnej trasy. I ta atrakcja została zafundowana skansenowi przez Ceramikę Paradyż.

Uwieczniony w ten sposób zbój Madej czeka wraz z turystami na budynek zaplecza obsługującego Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Sąsiadujący z grotami obiekt, którego budowa rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, będzie służył nie tylko turystom, ale także pracownikom obsługi trasy. Na powierzeni ponad 200 m kwadrat. pod jednym dachem znajdą się m.in. audytorium, toalety, kasa, sklepik z pamiątkami, a także pomieszczenia biurowe, socjalne i gospodarcze. Przewidziano także wiatę dla turystów oczekujących na zwiedzanie. Obok budynku już zbudowano mały parking i zatoczkę autobusową.

Aktualnie  budynek doprowadzono do stanu surowego zamkniętego i przystąpiono do prac wykończeniowych. W międzyczasie dokonano szereg korekt w projekcie podyktowanych względami praktycznymi i estetycznymi. Tak np. elewacje obiektu zostaną wyłożone płytami z piaskowca, zamiast wcześniej przewidywanej okładziny z szarego betonu. Tym samym nowo zbudowany obiekt będzie się lepiej komponował z piaskowcowym zboczem grot. Podobnie wnętrze budynku otrzyma ciepłą, jasną tonację, zamiast szarej.

Warto podkreślić, że trwająca obecnie inwestycja obok Grot Nagórzyckich jest finansowana w całości z budżetu miasta Tomaszowa Maz.  Pochłonie ona prawie 1 mln. 178 tys. zł.  Projekt wykonało wyłonione z przetargu biuro „Projektowanie Architektoniczne Michała Otomańskiego” w Łodzi. Zakończenie budowy planowane jest na 27 września br.  Dodajmy, że wykonawcę inwestycji – Firmę Usługowo-Budowlaną Marka Ciapały z Sulejowa, do tego czasu czeka jeszcze wykonanie zagospodarowania terenu bezpośrednio przylegającego do grot.  Znikną stąd prowizoryczne kontenery i toalety, a na ich miejscu pojawi się m.in. plac zabaw dla dzieci.