„Okrąglica” na studenckim festiwalu „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

rysunek1

…sami nie wiecie, co posiadacie. Te znamienne słowa wybitnego XIX-wiecznego polskiego poety i geografa – Wincentego Pola przyświecały promocji „Tomaszowskiej Okrąglicy” podczas I Tomaszowskiego Festiwalu Podróżniczego, trwającego w minioną niedzielę w tutejszym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

Celem imprezy, zorganizowanej przez studentów Wydziału Turystyki tomaszowskiej Filii Uniwersytetu Łódzkiego, było zachęcenie nie tylko młodzieży, ale także przedstawicieli starszego pokolenia do czynnego poznawania kraju i świata poprzez odbywanie podróży – tych dalekich, jak i tych bliższych.

Trzeba przyznać, że organizatorzy festiwalu wykazali się dużą inwencją i fantazją w prezentowaniu różnorakich sposobów podróżowania i aktywnych form wypoczynku. Przez całą niedzielę w sali gimnastycznej tomaszowskiego „gastronomika” prezentowali się tak egzotyczni goście, jak grupa folklorystyczna Indianie Imayra, czy Drużyna Słowian i Wikingów „Sława” z Ośrodka Kultury Tkacz w Tomaszowie Maz. Ich wokalno-muzyczne oraz… bojowe pokazy zyskały prawdziwy aplauz widzów. Można było odbywać także kulinarne podróże po świecie m.in. dzięki uczniom tomaszowskiego „gastronomika”, raczącym gości przygotowanymi przez siebie potrawami meksykańskimi.

Nie zabrakło na festiwalu stoisk lokalnych firm i placówek związanych z turystyką. Wśród nich uwagę przyciągała ekspozycja ogromnych owadów z Parku „Mikrokosmos” w Ujeździe i tomaszowskiego parku linowego. W tym samym czasie trwały spotkania z wytrawnymi tomaszowskimi podróżnikami, którzy opowiadali o swoich żeglarskich bądź wysokogórskich eskapadach w różnych częściach świata.

Widocznym akcentem studenckiego festiwalu było stoisko promujące „Tomaszowską Okrąglicę” – najnowszy produkt turystyczny naszego miasta, łączący takie unikaty przyrodnicze i historyczne, jak Rezerwat „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy i Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Do odbycia jednodniowej, fascynującej podróży tym szlakiem zachęcały umieszczone na stoisku oryginalne plansze i nowo wydane foldery. Miejscem promocji „Tomaszowskiej Okrąglicy”, przygotowanej przez pilicki skansen, była także festiwalowa estrada, z której popłynęły frapujące opowieści o tych miejscach przeplatane barwnymi legendami o powstaniu „Niebieskich źródeł” oraz o Zbóju Madeju i Diable Nagórzyckim. W role narratorów, przyodzianych w adekwatne stroje, wcielili się: przewodniczka po nagórzyckich grotach – Karolina Pawlak i dyrektor skansenu – Andrzej Kobalczyk.

Tomaszowski skansen miał także swój udział w rozstrzygniętym podczas festiwalu konkursie fotograficznym pt. „Nasze też jest piękne”. Dla jego laureatów nasza placówka przeznaczyła karnety upoważniające do darmowego zwiedzania obiektów „Tomaszowskiej Okrąglicy”. Muzycznym akordem wieńczącym niedzielny festiwal podróżniczy były wieczorne występy lwowskiego barda – Jurija Tokara i piotrkowskiego zespołu „Grzmiąca Półlitrówa”. Gratulując młodym organizatorom pomysłu na tak nieszablonową i spontaniczną imprezę można tylko ubolewać nad niespodziewanie niską frekwencją gości. Być może dopisze ona w kolejnych edycjach tomaszowskiego festiwalu podróżniczego, który z całą pewnością warto kontynuować.