Z nagórzyckich grot do „miasta szkła”

akt_2013.04.17_1W poniedziałkowy, słoneczny dzień 8 kwietnia pracownicy Podziemnej Trasy Turystycznej „Groty Nagórzyckie” wraz z przedstawicielami Skansenu Rzeki Pilicy odbyli niezapomnianą wędrówkę do „miasta szkła”, czyli Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Jest to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości.

Właśnie tutaj nagórzyccy przewodnicy mieli poszerzyć swoją wiedzę na temat hutnictwa, które jest przecież nieodłącznym elementem zwiedzania grot. To właśnie nagórzycki piasek, zawierający ponad 90% kwarcu, wykorzystywano od II połowy XIX w. do wytapiania szkła w piotrkowskich, częstochowskich, czy warszawskich hutach. Wyjazd, zorganizowany na zaproszenie Pana Stefana Dziadosza – prezesa CDS miał również służyć do  nawiązaniu współpracy z tą nową, jakże interesującą placówką.

Bogate tradycje produkcji szkła w Krośnie sięgają XVI w. i należą do najstarszych w naszym kraju. W kilkunastu hutach miasta i regionu produkowano szkło formowane ręcznie i automatycznie, użytkowe i artystyczne. Krosno jest także jedynym wytwórcą włókna szklanego. Dlatego w oparciu o bogatą szklarską tradycję tego miasta stworzono przy znacznym udziale środków z Unii Europejskiej unikatowy, markowy  produkt pn. „miasto szkła”, który przenosi swoich gości w niezwykły świat szkła.

Ekipa ze Skansenu Rzeki Pilicy i Grot Nagórzyckich miała możliwość zobaczenia na żywo pracy hutników przy piecu, dowiedzieć się o procesie produkcji szkła, od momentu jego powstania po uzyskanie budzących podziw dzieł artystycznych i form użytkowych. Ochotnicy mogli spróbować swoich sił dmuchając w piszczel, na końcu której wisiała rozgrzana kropla gorącego szkła. Dziki temu mogli się przekonać, ile wysiłku i zręczności wymaga taka praca.

Zwiedzając główny budynek Centrum Dziedzictwa Szkła, którego nowoczesna, kilkupoziomowa bryła udatnie jest wkomponowana w krośnieńską starówkę, można było  również zobaczyć pracę grawerów, witrażystów, a także obejrzeć najnowocześniejsze pokazy multimedialne dotyczące historii przemysłu szklarskiego regionu krośnieńskiego. Esteci i miłośnicy sztuki mogli docenić szereg ekspozycji na stałych i czasowych wystawach, prezentujących dzieła artystów szkła, nie tylko z Polski, ale i całego świata.

Po przeciwnej stronie rynku czekały dalsze atrakcje. W niezwykłej, podziemnej galerii urządzonej w połączonych piwnicach zabytkowych kamieniczek, można było ujrzeć szkło w wersji niejako namacalnej, a więc np. wykonać różne eksperymenty z udziałem szkła, a także nacieszyć oko unikatowymi wzorami i kolekcjami, tworzonymi dla najsłynniejszych światowych marek oraz z autorskimi dziełami szklanej sztuki.

Można się spodziewać, że zebrane w trakcie tej wizyty spostrzeżenia i doświadczenia przyczynią się do poszerzenia i uatrakcyjnienia fragmentu trasy turystycznej w nagórzyckich grotach poświęconego hutnictwu szkła. Daleko idącą pomoc w tym względzie zaoferowali właśnie fachowcy z krośnieńskiego Centrum.  Zaproponowali m.in. umieszczenie w jednej z komór repliki autentycznego, starego pieca do wytopu szkła.

Pierwszym efektem wizyty i nawiązanej współpracy z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie będzie festyn górniczo-hutniczy pt. „Historia piaskiem i szkłem pisana”, który odbędzie się podczas długiego, majowego weekendu przed Grotami Nagórzyckimi. Turyści, którzy odwiedzą Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie” w sobotę 4 maja, będą mogli wziąć czynny udział w procesie wytwarzania i zdobnictwa szkła, zobaczyć jak wspaniałe dzieła sztuki mogą powstać z drobnych ziarenek piasku stopionych w płomieniach hutniczego pieca.

Dorośli będą mogli spróbować sił w wydmuchiwaniu  szklanych baniek. Wielką frajdą dla najmłodszych będzie możliwość wybicia szklanej… monety, jak również wysypywania różnych ornamentów nagórzyckim piaskiem, co nawiązuje do stosowania  go niegdyś także do celów  dekoracyjnych. Zapraszamy zatem wszystkich chętnych  w dniu 4 maja do Grot Nagórzyckich na niecodzienne spotkanie z nagórzyckimi górnikami i krośnieńskimi hutnikami.  Festyn potrwa w godz. 11.00-17.00, a wstęp na niego  będzie wolny.