Groty przed „najazdem” turystów. Piękno w kamieniu i szkle

2014.03.26_groty_przed-_najazdem_turystow1Z dnem 1 kwietnia rozpocznie się kolejny – już trzeci szczyt sezonu turystycznego w Grotach Nagórzyckich. Taki „najazd” można przewidywać na podstawie dotychczasowej frekwencji, wynoszącej już prawie 100 tysięcy osób! Niewykluczone, że tegoroczny wynik będzie jeszcze większy, a to dzięki niedawnemu oddaniu do użytku nowo zbudowanego obiektu usługowo-administracyjnego przed grotami.

Pod jednym dachem, na łącznej powierzchni 220 m kwadrat., mieści on zarówno pomieszczenia dla obsługi turystów, jak i zaplecze socjalne dla pracowników obsługi. Skansen Rzeki Pilicy, administrujący Podziemną Trasą Turystyczną „Groty Nagórzyckie”, zadbał o to, by nowy obiekt oprócz samych podziemi również był magnesem przyciągającym gości z kraju i zagranicy.

Z tą myślą już w końcu grudnia ub. roku zainstalowano pierwsze elementy oryginalnego wystroju wnętrz nowego obiektu. Na ścianach sali audytorium zawisło sześć wielkoformatowych zdjęć z najdawniejszymi widokami nagórzyckiej kopalni piasku szklarskiego (najstarsze pochodzi z pocz. XX wieku). W holu wejściowym ustawiono gablotę z rozmaitymi „skarbami” znalezionymi ostatnio w czeluściach grot. Są wśród nich m.in.: autentyczna kopaczka kowalskiej roboty ze stuletnią co najmniej metryką, śpiewnik patriotyczny sprzed I w.św. i… kilka męskich grzebyków. W tym samym holu można obejrzeć pokazową wystawę choinkowych bombek ze znanej na całym świecie piotrkowskiej firmy „Szkło-Dekor”.

Najwięcej nowości pojawiło się w holu mieszczącym sklepik z biletami i pamiątkami, prowadzony przez Skansen Rzeki Pilicy. Tutaj również zawisły urokliwe, wielkoformatowe zdjęcia – tym razem przedstawiające główne składniki markowego produktu turystycznego miasta Tomaszowa: Groty Nagórzyckie, Skansen Rzeki Pilicy i Niebieskie Źródła. W tym samym pomieszczeniu ulokowano ekspozycje o tematyce geologicznej i historycznej. Jest wśród nich stała wystawa pt. „Historia piaskiem pisana”, poświęcona rodowodowi piaskowcowych złóż tzw. synkliny tomaszowskiej oraz ich wydobyciu w Grotach Nagórzyckich, tzw. Małych Grotach oraz w kopalniach: piasków kwarcowych „Biała Góra” i „Grudzeń Las”.

Do tej tematyki nawiązują także wystawy czasowe pt.: „Egzotyczne pejzaże Białej Góry” oraz „Piaskowcem wyczarowane…”. Druga z nich prezentuje niezwykłe, wręcz bajkowe formacje powstałe w wyniku erozji skał piaskowcowych w różnych częściach świata. Do tematyki geologicznej nawiązuje także wystawa „Magia kamieni”, przedstawiająca różne właściwości powszechnie przypisywane poszczególnym minerałom.

Adekwatnym uzupełnieniem do wymienionych ekspozycji są pamiątki oferowane tutaj turystom. Tworzywem do nich są w większości rozmaite minerały. Można zatem nabyć oryginalne, kamienne zawieszki, medaliony bądź przyciski na biurko. Oferuje się także podobnie niebanalną biżuterię, a także kwiaty, anioły i figurki zwierząt ze szkła. Te ostatnie trafiły do nagórzyckich grot z renomowanego Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Warto zaznaczyć, że tego typu souveniry zyskały szczególne powodzenie wśród pań.

W sklepiku przy grotach nie brakuje także bardziej tradycyjnych pamiątek w postaci kubków, klepsydr, map i przewodników turystycznych. Zadbano także o wydanie nowej serii pocztówek obrazujących nie tylko Groty Nagórzyckie, ale także promujących resztę „Tomaszowskiej Okrąglicy”. W najbliższym czasie można będzie tutaj nabyć także magnesy na lodówki i pocztówki z dawnymi widokami grot.

Skoro mowa o najbliższych planach, to warto wspomnieć o trwających pracach nad dokumentalnym filmem o geologii i historii nagórzyckiej kopalni. Jego projekcja w sali audytorium będzie częścią przygotowywanej lekcji muzealnej dla szkół pt. „Historia piaskiem pisana”. Trwają także przygotowania do drugiego pikniku rodzinnego przy Grotach Nagórzyckich, planowanego na 3 maja. Tym razem wypełnią go pokazy tradycyjnych rzemiosł przeplatane rodzimym folklorem i scenami z udziałem legendarnych lokatorów tych grot – zbójem Madejem i diabłem nagórzyckim. Już teraz serdecznie zapraszamy!