Groty magiczne

2013.12.03_andrzejkowe_czary_mary1Przepastne i tajemnicze czeluście Grot Nagórzyckich ożyły w minioną sobotę. Z ciemnych zakamarków wynurzyły się legendarne postacie Zbója Madeja i Diabła Nagórzyckiego. Asystowały im czarodziejki i wróżki. A wszystko to za sprawą odbywającego się w grotach i przed grotami rodzinnego pikniku andrzejkowego. Upływał on pod hasłem: „Czary mary w Grotach Nagórzyckich”.

W andrzejkowy wieczór każdy znalazł coś dla siebie. Na gości czekały wróżby, dzięki którym dowiedzieli się, co czeka ich w najbliższym roku w miłości, finansach, pracy i rodzinie. Panny i kawalerowie losowali imiona swoich przyszłych partnerów i partnerek, a nagórzyckie czarownice przelewały chętnym wosk przez dziurkę od klucza, jak każe dawny obyczaj. Ze szczególną ciekawością i przejęciem oddawali się tym zajęciom najmłodsi.

Niewątpliwą atrakcją były inscenizacje przedstawiające legendy związane ze wspomnianymi wcześniej lokatorami Grot Nagórzyckich. Na tym jednak nie koniec, gdyż przed grotami czekały przy płonącym ognisku kolejne wróżki. Przepowiadały one przyszłość na podstawie wyglądu obierek od jabłek z „zaczarowanej jabłoni”.

Tym obrazom towarzyszyła bajkowa sceneria, uzyskana dzięki specjalnemu oświetleniu zbocza Grot Nagórzyckich. Niezwykła iluminacja, stworzona w wyniku ostatnio zakończonej inwestycji przy grotach, została zainaugurowana właśnie w minioną sobotę. Wzbudziła ona niekłamany zachwyt wśród gości pikniku, którzy dotrwali do pory wieczornej.

Na uwagę zasługuje to, że andrzejkowe pikniki stają się coroczną tradycją Podziemnej Trasy Turystycznej „Groty Nagórzyckie”. Pierwszy odbył się przed rokiem i od razu zyskał duże uznanie wśród gości przybyłych tutaj nie tylko z Tomaszowa. Chwalą oni takie formy żywej, nieszablonowej prezentacji nie tylko Grot Nagórzyckiech, ale także Skansenu Rzeki Pilicy – administrującego  grotami.

Warto podkreślić, że podobnie, jak ubiegłoroczne, tak i tegoroczne Andrzejki w Grotach Nagórzyckich były wspólnym przedsięwzięciem Skansenu Rzeki Pilicy i Ośrodka Kultury „Tkacz” w Tomaszowie Maz. Dzięki entuzjastom historii oraz stosownym akcesoriom i eksponatom pochodzącym z obydwu placówek, liczni goście mieli okazję do ciekawego i miłego spędzenia sobotniego popołudnia w rodzinnym gronie.