Wakacje z pieczoną rybą i Okrąglicą

akt_2014_08_31_1W ostatnich dniach na terenie Skansenu Rzeki Pilicy miały miejsce trzy wydarzenia z cyklu imprez dla dorosłych pod nazwą „Wczasy w  sercu miasta”. Projekt powstał we współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury i Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkania te wchodziły w cykl imprez organizowanych przez tomaszowskie placówki kultury pod patronatem Prezydenta Miasta – „Lato w Tomaszowie”.

Pierwsze spotkanie miało miejsce 21 sierpnia. Na terenie skansenu odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez panią Annę Maksymowicz. Tematem zajęć była nauka pieczenia ryby w glinie. Uczestnicy warsztatów mieli niepowtarzalną okazję samemu upiec i zjeść świeżą rybę, która po uprzednim przygotowaniu została zawinięta w glinę i włożona do ogniska. W zajęciach wzięło udział 30 osób, które miło spędziły czas na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody i historii. Kolejnym wydarzeniem z tego cyklu była „Potańcówka Miejska”, która odbyła się 25 sierpnia. W tym dniu ponad 100 osób mogło spotkać się w Skansenie i potańczyć przy dobrej muzyce.

Ostatnie spotkanie odbyło się 26 sierpnia. Mimo deszczowej aury znaleźli się chętni, którzy odbyli pieszą wycieczkę po Tomaszowskiej Okrąglicy. Początek trasy miał miejsce w Grotach Nagórzyckich, gdzie wycieczkowicze zostali powitani przez Dyrektora Skansenu Rzeki Pilicy. Po zwiedzeni grot wyruszyli w dalszą trasę przez wieś Józefów do Niebieskich Źródeł. Przy wywierzysku mieli  niepowtarzalną okazję usłyszeć od Andrzeja Kobalczyka historię tych krasowych źródeł, a także legendy, jakie o nich krążą. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie uczestnicy wycieczki zobaczyli wystawy stałe oraz najnowszą wystawę czasową pt. „Nadpilickie Wilegiatury i Letniska”.