Tomaszowska Okrąglica na spalskich dożynkach

2014.09.25_akt_dozynki_2014_1Znakomitą okazję do szerszej promocji walorów historycznych i turystycznych „Tomaszowskiej Okrąglicy” stworzyły Dożynki Prezydenckie, trwające podczas minionego weekendu w Spale. Nowo utworzony, markowy produkt turystyczny miasta Tomaszowa Mazowieckiego został bowiem zaprezentowany w samym centrum ogólnopolskiego święta plonów, tj. na stadionie COS.

Jak co roku, rozłożyło się tutaj „miasteczko regionów”, promujące poszczególne województwa oraz kilka centralnych instytucji związanych z rolnictwem. Po raz pierwszy znalazło się tu również miejsce dla stoiska przygotowanego przez Skansen Rzeki Pilicy wespół z Wydziałem Strategii i Zarządzania Projektami Urzędu Miasta.

Starało się ono w nietuzinkowy sposób zachęcić dożynkowych gości do odwiedzenia unikatowych atrakcji Tomaszowskiej Okrąglicy: Niebieskich Źródeł, Grot Nagórzyckich i pilickiego skansenu, składających się na wspomniany wcześniej produkt turystyczny. Oprócz różnorodnych materiałów promocyjnych tomaszowskie stoisko prezentowało skansenowe zbiory dokumentujące kulturowe dziedzictwo regionu nadpilickiego. Tym razem na spalskie dożynki zawędrowała spora część wystawy pt. „Nadpilickie wilegiatury i letniska”, czynnej od lipca br. w tomaszowskim skansenie. Ukazuje ona niemal całkowicie dziś zapomniany, acz bardzo ważny i ciekawy rozdział w historii rzeki Pilicy związany z popularnymi niegdyś miejscami letniego wypoczynku, znajdującymi się m.in. w Inowłodzu, Teofilowie i podtomaszowskim Gustku.

W letniskowe klimaty sprzed stu lat wprowadzały dożynkowych gości nie tylko plansze z unikatowymi fotografiami, rycinami i relacjami z nadpilickich wilegiatur, ale także meble, podróżne kufry i inne akcesoria letniskowe. Nad zaimprowizowanym w ten sposób nadpilickim letniskiem unosiły się dźwięki nastrojowych melodii ze starego gramofonu. Odwiedzający stoisko chętnie wcielali się w role letniczek i letników pozując na tym tle do pamiątkowych fotek. Na pamiątkę zabierali wydane specjalnie przez skansen z okazji spalskich dożynek foldery tej wystawy oraz ekspozycji czasowej pt. „Na drugi brzeg Pilicy”, czynnej obecnie w budynku obsługi turystów przy Grotach Nagórzyckich.

W niedzielne przedpołudnie tomaszowskie stoisko odwiedził wizytujący dożynkowe miasteczko regionów Prezydent RP – Bronisław Komorowski wraz z Małżonką.  Powitał ich dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy – Andrzej Kobalczyk w towarzystwie pracowników skansenu i wspomnianego wcześniej wydziału UM. Oglądając wystawę Prezydencka Para wspominała  naturalne piękno Pilicy, zapamiętane ze wspólnego spływu kajakowego, wyrażając także uznanie dla starań służących zachowaniu i popularyzowaniu dziedzictwa tej rzeki.  Warto dodać, że była to już czternasta  z rzędu prezentacja pilickiego skansenu podczas ogólnopolskich świąt plonów w Spale. Wcześniej jego stoisko funkcjonowało w centrum tej miejscowości. W 2012 roku  tomaszowski skansen gościł tutaj na swojej okolicznościowej ekspozycji historycznej ówczesnego Prezydenta RP – Aleksandra Kwaśniewskiego, który dwa lata wcześniej reaktywował jeszcze przedwojenną tradycję spalskich Dożynek Prezydenckich.