Ruszyła budowa zaplecza Grot

2012_11_18_1Rozpoczęły się prace przy budowie zaplecza obsługującego Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Przekazanie placu pod inwestycję nastąpiło 29 października, zaś 12 listopada Firma Usługowo- Budowlana Jacka Ciapały z Sulejowa, która wygrała przetarg na realizację zadania, wykonała pierwsze roboty. Wycięte zostały drzewa, które kolidowałyby z projektowaną infrastrukturą.

„Obecnie prace prowadzone są dwutorowo. Przystąpiono do wykonywania instalacji wykrywania i sygnalizacji pożaru w wyrobisku wraz ze sterowaniem włączania i wyłączania wentylatorów. Jednocześnie odbywają się prace na zewnątrz. Związane są one z budową budynku obsługi turystycznej wraz z parkingiem i pozostałymi elementami zagospodarowania terenu. W najbliższych dniach będziemy przebudowywać i zabezpieczać infrastrukturę podziemną oraz rozpoczniemy roboty fundamentowe przy projektowanym budynku”- mówi Damian Szmigielski, kierownik kontraktu.

W roku bieżącym inwestor zamierza jeszcze wykonać przepust przy drodze przylegającej do grot. Przed nadejściem zimy powstanie prawdopodobnie też przyszła zatoka dla autobusów. Planowane jest również ułożenie podziemnej linii kablowej wysokiego napięcia, która ostatecznie zastąpi istniejącą tu linię napowietrzną.

Docelowo projekt zakłada budowę parterowego budynku administracyjno- usługowego o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 200 m². Znajdą się w nim m. in. kasa, sklepik z pamiątkami, audytorium, toalety oraz pomieszczenia magazynowe i takie, które pozwolą na administrowanie obiektem. Przewidziane są także wiaty dla turystów oczekujących i kończących zwiedzanie. Elewacja obiektu będzie wykonana z szarego betonu architektonicznego. Duże powierzchnie zostaną przeszklone. Poza zapleczem obsługującym trasę turystyczną, inwestycja zakłada także budowę parkingu dla 10 samochodów osobowych, zatoczki autobusowej i ścieżek komunikacyjnych.

Wartość projektu pn. „Zagospodarowanie terenu przyległego do Grot Nagórzyckich” to dokładnie 1 177 705, 58 zł. Pieniądze na inwestycję pochodzą z budżetu miasta. Zakończenie prac planowane jest na 27 września 2013 roku.

Zarówno wykonawca inwestycji, jak i administrator „Grot Nagórzyckich” poczynili starania, aby prowadzone prace nie kolidowały z normalnym funkcjonowaniem podziemnej trasy turystycznej.

elewacja_1

elewacja_2