„Rzeka w gablocie” – pod takim tytułem w renomowanym magazynie kulturalnym Łodzi i województwa łódzkiego „Kalejdoskop” (nr 4/2014) ukazał się artykuł opisujący działalność Skansenu Rzeki Pilicy. Autor tekstu, Bogdan Sobieszek przybliża czytelnikom jego historię i specyfikę. Wraz z głównymi obiektami i eksponatami przedstawia poszczególne działy Skansenu.
W artykule przeczytamy też o planowanych nowościach. Dotyczą one zwłaszcza przeniesienia z lotniska 25 BKP w Glinniku do skansenu historycznego hangaru związanego z przedwojenną Spałą oraz schronu przeciwlotniczego z II w.św., odkrytego niedawno podczas rewitalizacji Placu Kościuszki w Tomaszowie Maz.
Skansen Rzeki Pilicy to jednak nie wszystko, o czym przeczytamy w „Kalejdoskopie”. Autor wspomina bowiem także o jego filii – Grotach Nagórzyckich. Jak pisze, cechą wspólną tych miejsc jest niewątpliwie piasek. Skansen wyrósł na dawnym piaszczystym dnie Pilicy, a groty to pozostałości po dawnej kopalni piasku kwarcowego. Od ponad dwóch lat funkcjonują w postaci podziemnej trasy turystycznej, jako wyjątkowa atrakcja turystyczna wchodząca w skład Tomaszowskiej Okrąglicy – markowego produktu turystycznego miasta.
Jak zaznacza autor, o pilickim skansenie jest głośno od roku 2000, zaś groty były znane już wcześniej. W ich mrocznych zakamarkach spotykali się zakochani, czy wagarowicze. Są jeszcze Niebieskie Źródła, równie unikatowe przepiękne miejsce. Dzięki lokalizacji tych trzech atrakcji na obu brzegach rzeki Pilicy – przejeżdżając przez most przy skansenie i tamę Zalewu Sulejowskiego, można zatoczyć symboliczny krąg Tomaszowską Okrąglicą. Gorąco zachęca do tego autor artykułu zamieszczonego w najnowszym numerze łódzkiego „Kalejdoskopu”.