Na wystawie pod grotami. „Dolina Pilicy” oczami dzieci

2014.04.16_akt1Przestronne i widne pomieszczenie tzw. audytorium, usytuowanego w nowo oddanym obiekcie obsługi turystów przy Grotach Nagórzyckich, znakomicie nadaje się do celów wystawienniczych. W tej roli zadebiutowało ono w czwartek 10 kwietnia, kiedy  uroczyście otwarto  w nim wystawę, będącą pokłosiem I Powiatowego Konkursu Plastycznego „Dolina Pilicy”.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami konkursu były panie: Grażyna Galińska i Ewa Redko ze świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Maz.

Konkursowe prace, wykonane przez wychowanków świetlic przy szkołach podstawowych powiatu tomaszowskiego, ukazują najciekawsze i najbardziej malownicze atrakcje turystyczne i przyrodnicze nadpilickiego regionu. Wśród nich nie zabrakło  „Tomaszowskiej Okrąglicy”, a więc: Skansenu Rzeki Pilicy, Grot Nagórzyckich i Niebieskich Źródeł.

Spośród autorów 53  prac zgłoszonych na konkurs wyłoniono 19 laureatów. Zostali oni nagrodzeni w trzech kategoriach.  I miejsce w kategorii klas 1-2 zajęła Zuzanna Chyła z SP nr 12.  W kategorii  klas 3-4 przyznane zostały trzy pierwsze miejsca dla: Aleksandry Pawlik  (SP nr 7), Amelii Domagały (PSP w Rzeczycy) oraz Natalii Jakszuk z SP nr 12. W ostatniej kategorii klas 5-6 najlepsza okazała się praca Wiktora Szuwarta z ZS w Zawadzie.

Zwycięzcy konkursu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami, ufundowanymi m.in. przez Wydział Strategii Zarządzania Projektami UM  i Skansen Rzeki Pilicy, administrujący Podziemną Trasą Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Miłym uzupełnieniem czwartkowego wernisażu był słodki poczęstunek oraz zwiedzanie tajemniczych czeluści nagórzyckiej kopalni. Oprócz informacji o geologii i historii grot dzieci z dużą ciekawością i dreszczykiem emocji wysłuchały opowieści o ich legendarnych lokatorach. Wystawa „Dolina Pilicy”, na której oprócz zwycięskich prac zobaczyć można również te wyróżnione,  potrwa do 15  maja.