Dla turystów – przed grotamiZaplecze z prawdziwego zdarzenia

2013.12.19_akt1Na turystów odwiedzających nagórzyckie groty czeka już nowo wybudowany budynek usługowo-administracyjny. Ten obiekt wraz z odpowiednio zagospodarowanym otoczeniem stanowi ważny i wyczekiwany element markowego produktu turystycznego Tomaszowa Mazowieckiego – Podziemnej Trasy Turystycznej „Groty Nagórzyckie”.  Przypomnijmy, że jego pierwsza część, usytuowana wewnątrz grot, została udostępniona zwiedzającym na początku lutego ubiegłego roku. Przed grotami stanęło wtedy prowizoryczne zaplecze w postaci kontenera biurowego, przenośnych toalet oraz drewnianego kiosku do sprzedaży biletów i pamiątek.

2013.12.19_akt2Obecnie wszystkie funkcje związane z obsługą turystów i administrowaniem  trasą „Groty Nagórzyckie” wypełnia – i to pod jednym dachem, obiekt zaplecza z prawdziwego zdarzenia. Na powierzchni 220 m. kwadrat znalazły się m.in.: kasa i sklepik z pamiątkami, audytorium do prelekcji i projekcji filmowych oraz toalety. Osobnym pomieszczeniem biurowym wraz z pokojem socjalnym dysponują pracownicy obsługi trasy. Nie zabrakło pomieszczeń magazynowych i warsztaciku oraz dyżurki dla monitoringu.  Integralną częścią budynku jest zadaszona wiata dla turystów oczekujących na zwiedzanie.

2013.12.19_akt3Zarówno projektanci, jak i wykonawcy obiektu przed grotami postarali się o jego funkcjonalność i estetykę.  Elewację budynku o nowoczesnej architekturze wyłożono płytami z  piaskowca, dobrze komponującymi się z naturalnym  zboczem grot. Resztę zajmują duże przeszklone ściany.  Również podłogi i ściany wnętrz są utrzymane w jasnej „piaskowcowej” tonacji.  Do tej konwencji nawiązuje także nowoczesne wyposażenie pomieszczeń  w postaci mebli, różnorodnych elementów wystawienniczych i odpowiednich urządzeń higieniczno-sanitarnych (włącznie ze stolikiem do przewijania niemowląt).

2013.12.19_akt4Nie do poznania zmieniło się także otoczenie nowo zbudowanego obiektu. Przed jego frontonem urządzono zatoczkę dla autokarów,  a za ścianą szczytową w kierunku Nagórzyc – niewielki parking dla samochodów osobowych.  U podnóża grot pojawiły się utwardzone alejki łączące budynek obsługi z wejściem i wyjściem z trasy.  Otrzymały one należyte oświetlenie w postaci stylowych lamp parkowych. Zamontowano także pięć osobnych lamp oświetlających od dołu samo zbocze i dodających mu wieczorami i nocą wręcz bajkowego klimatu. Nowością są również drewniane, stylowe barierki zabezpieczające zbocze grot . Na wiosnę przyszłego roku przed grotami zostanie urządzony także placyk zabaw dla dzieci.

2013.12.19_akt5Należy podkreślić, że budowa obiektu usługowo-administracyjnego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu jest efektem inwestycji sfinansowanej z budżetu miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Pochłonęła ona ponad 1 mln 100 tys. zł i stanowiła udział własny miasta w realizacji unijnego projektu pn. „Zabezpieczenie i adaptacja wyrobisk Grot Nagórzyckich w Tomaszowie Mazowieckim na podziemną trasę turystyczną”. Miasto pozyskało na niego dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie 3 mln 278 tys. zł. Z kolei na wyposażenie pomieszczeń nowo zbudowanego obiektu przez grotami miasto wydatkowało 62 tys. zł.

2013.12.19_akt6Oprócz wyposażenia budynek otrzymuje obecnie staraniem Skansenu Rzeki Pilicy – administratora nagórzyckiej trasy,  odpowiedni wystrój. Nawiązuje on zarówno do geologii, jak  i do historii dawnej kopalni nagórzyckiej. Ilustruje także przeznaczenie wydobywanego tu niegdyś piasku kwarcowego dla hutnictwa szkła. Dlatego też oprócz archiwalnych fotografii Grot Nagórzyckich ze zbiorów skansenu (najstarsza pochodzi z 1909 roku) wnętrza przeznaczone dla turystów zdobią artystyczne wyroby ze szkła. Są wśród nich szklane „cudeńka” z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i choinkowe bombki z piotrkowskiej firmy „Szkło-Dekor”.

2013.12.19_akt7Można podziwiać, a także kupić w sklepiku z pamiątkami  również zawieszki szklane, biżuterię artystyczną z piaskowca i minerałów, kubki, klepsydry, mapy turystyczne, książki i widokówki związane tematycznie z Grotami Nagórzyckimi, Tomaszowską Okrąglicą i regionem nadpilickim.  Okazją do tego będą zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, podczas których – a dokładniej w drugi dzień Świat (w czwartek 26 grudnia) nowo zbudowany obiekt przy Grotach Nagórzyckich po raz pierwszy zostanie udostępniony zwiedzającym.  Można go będzie obejrzeć, a następnie zwiedzić podziemną trasę w godz. 10.00-16.00. Również w drugi dzień Świąt i w tych samych godzinach, jak co roku, otwiera dla gości swoje podwoje Skansen Rzeki Pilicy. Serdecznie zapraszamy!