Nad Pilicę przyjeżdżano kiedyś nie tylko na letni wypoczynek, ale także w celach leczniczych. Miejscem takich kuracji był zakład wodoleczniczy w Nowym Mieście nad Pilicą, utworzony w 1874 roku przez doktora Jana Bielińskiego. Nowomiejskie zdrojowisko, nie odstające standardem i poziomem leczenia od modnych „badów” zagranicznych, cieszyło się niegdyś dużą renomą.
Warto również przypomnieć historię uzdrowiska w Czarnieckiej Górze, położonej w północnej części woj. świętokrzyskiego nad rzeką Czarną Konecką, największym dopływem Pilicy.
Okres największej świetności kurort ten przeżywał w latach międzywojennych. Niewiele brakowało, by podobne uzdrowisko powstało przed stu laty nad słynnymi już wtedy Niebieskimi Źródłami pod ówczesnym Tomaszowem Rawskim.
Przypomnieniu tego dziś już zapomnianego rozdziału w historii Pilicy i regionu nadpilickiego będzie służyła nowa wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy. Jest ona efektem prowadzonych od kilku lat przez tę placówkę prac badawczych i dokumentacyjnych, dotyczących tradycji letniskowych i kuracyjnych Pilicy. Na ekspozycję, zatytułowaną „Nadpilckie zdrojowiska”, składają się zbiory własne skansenu, obfitujące w unikatowe materiały archiwalne (w tym – publikacje, dokumenty i fotografie) oraz oryginalne eksponaty z epoki. Niewątpliwym walorem wystawy jest także jej oryginalna aranżacja, oddająca sugestywnie klimat wodoleczniczych kuracji sprzed stu lat.
W tamte czasy można będzie przenieść się wyobraźnią podczas uroczystego otwarcia wystawy, odbywającego się w tomaszowskim skansenie w najbliższą niedzielę – 12 lipca. Będzie ono uświetnione rodzinnym piknikiem historycznym, na który złoży się inscenizacja pt. „Kuracje u pilickich wód” oraz występy wędrownej trupy cyrkowej w stylu retro. W programie, prezentowanym przez łódzką grupę cyrkową „Carnival”, znajdą się m.in. pokazy jazdy na historycznych rowerach, sztuczki i animacje cyrkowe oraz magiczne zabawy dla dzieci. Do klimatu dawnych zdrojowisk będą nawiązywały także dawne ballady i romanse w wykonaniu gdańskiego barda – Włodka Votki.
Warto zatem wybrać się z całą rodziną w wakacyjną niedzielę do tomaszowskiego skansenu na niecodzienne spotkanie z jakże urokliwą historią nadpilickich kurortów. Początek – o godz. 15.00, wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!