W Skansenie i Grotach Orkiestra z czołgiem i… hutnikiem

2015.01.07_wosp1Już po raz szósty Skansen Rzeki Pilicy „zagra” w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przed trzema laty do tego szczytnego dzieła włączyła się także administrowana przez pilicki skansen Podziemna Trasa Turystyczna Groty Nagórzyckie. W poprzednich latach w obydwóch tych miejscach zebrano dla WOŚP łącznie prawie 10 tysięcy złotych.

Podobnie, jak w całym kraju, datki zbierane tutaj w  najbliższą niedzielę – 11 stycznia będą przeznaczone na poprawę warunków leczenia dzieci oraz opieki medycznej dla seniorów. Na ofiarodawców w skansenie i grotach będą czekały w godzinach: 10.00 – 15.00 zarówno już sprawdzone, jak i nowe atrakcje.

Z pewnością do tych pierwszych będzie należała możliwość obejrzenia w ruchu autentycznego, legendarnego czołgu T-34. Maszynę, przekazaną przed kilku laty tomaszowskiemu skansenowi jako depozyt przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, wezmą pod swoją pieczę członkowie Stowarzyszenia Klub Pancernych. Przybędą z różnych stron kraju, by czołg ten uruchomić  i urządzić dynamiczne pokazy jego jazdy po skansenowym poligonie, połączone z przejażdżkami za datki ofiarowane na WOŚP. Warto podkreślić, że niedzielna akcja w skansenie będzie także  niepowtarzalną okazją do dokonania przez tych „pancerniaków” okresowego, zimowego przeglądu i regulacji mechanizmów unikatowego czołgu, jednego z zaledwie kilku jeżdżących maszyn tego typu w Polsce.

Warto również wybrać się w niedzielę do Grot Nagórzyckich, gdzie na gości WOŚP będą czekały nowości zarówno w podziemiach, jak i w przylegającym do nich budynku obsługi turystów. Zapewne niespodzianką dla wielu będzie odznaczający się dużym realizmem manekin hutnika, ustawiony w grudniu ub. roku na ekspozycji poświęconej dawnemu hutnictwu szkła. W obiekcie przy grotach czeka m.in. nowo urządzona, nader interesująca wystawa czasowa pt. „Barbórkowe kufle”. Specjalnie na ten dzień przewodnicy wystąpią w rolach legendarnych lokatorów Grot Nagórzyckich.