Rekordowy rok w Skansenie i Grotach! 78 000 turystów!

tnm4Tomaszów Mazowiecki z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie Polski. Dziesiątki tysięcy turystów (zarówno z kraju jak i zagranicy) odwiedza nasze miasto, podziwiając cuda natury, architekturę, zabytki czy wreszcie takie unikalne „perełki” jak Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy i Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”.

O ich wyjątkowości świadczy chociażby fakt, że zainteresowała się nimi Telewizja Polska. Na początku sierpnia br. jeden z odcinków programu TVP 2 „Pytanie na śniadanie” został poświęcony „Grotom Nagórzyckim”. Natomiast we wrześniu  realizowany był w tomaszowskim Skansenie materiał do nowego programu „Zakochaj się w Polsce”, prowadzonego przez znanego aktora Tomasza Bednarka. Odcinek poświęcony atrakcyjnym miejscom nad środkową Pilicą z tomaszowskim Skansenem, Niebieskimi  Źródłami i Grotami na czele, będzie wyświetlany w TVP 1 na początku przyszłego roku.

Jednak decydującym kryterium w ocenie atrakcyjności danego miejsca czy obiektu jest frekwencja oraz poziom satysfakcji turystów. I tutaj Skansen i Groty mają powody do zadowolenia.  O ile w zeszłym roku Skansen odwiedziło 30 000 a Groty 37 000 gości, o tyle w tym roku analogicznie do końca listopada było to 36 000 i 42 000. Łącznie ilość zwiedzających wzrosła w tym roku o ponad 11 000,  zbliżając się do liczby prawie 80 000 gości Skansenu i Grot.

Na wysoką frekwencję wpłynęła zarówno unikatowość tomaszowskich placówek, jak i dodatkowe atrakcje oraz imprezy tam organizowane. Wymieniając tylko najważniejsze to warto wspomnieć, że w  Skansenie Rzeki Pilicy największym  powodzeniem cieszyła się tradycyjna „Majówka historyczna” i „Noc Muzeów”, ale zorganizowana w wakacje „Słodka niedziela w Skansenie” czy  „Niedziela z włamywaczem” również przyciągnęły tłumy. Skansen wziął także udział w nowej akcji „Dzień  Młynów” oraz Europejskich Dniach Dziedzictwa, w ramach których miał miejsce ewent historyczny „Polska Walcząca”. Połączony został z uroczystym otwarciem wystawy  pt. „Historia 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej”. Była to zresztą jedna z kilku wystaw jakie były prezentowane w tym roku w Skansenie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa „Pilicka Flotylla”, „Pamiątki marynarzy – rezerwistów” czy „Żołnierskie patriotyki – pamiątki z walk o Niepodległą Ojczyznę”. Atrakcyjną nowością był „I tomaszowski Event Geochacingowy” na który przybyli do Skansenu fani tej gry terenowej.

Skansen i Groty reprezentowały Tomaszów Maz., na wielu imprezach m.in. VIII edycji „Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGRO TRAVEL” w Kielcach, Dożynkach Prezydenckich w Spale, Międzynarodowych Targach Turystycznych „Piknik nad Odrą” w Szczecinie, spalskim Hubertusie czy Międzynarodowych Targach Turystycznych „World Travel Show” w Nadarzynie pod Warszawą.  Obie placówki po raz kolejny aktywnie włączyły się w organizację XIX Rajdu Brzegiem Pilicy oraz wzięły udział ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny”.

W Podziemnej Trasie Turystycznej „Groty Nagórzyckie” największym powodzeniem w tym roku cieszyła się Noc Muzeów z iluminacją skarpy na czele oraz tradycyjne Andrzejki w Grotach. Nowością były wystawy z cyklu Utalentowani-Nieznani promujące lokalnych artystów. W tym roku zaprezentowane zostały już trzy wystawy: „Wernisaż prac Tadeusza Wolskiego – tomaszowskiego rzeźbiarza amatora”, „Stanisław Wasilewski – malarstwo” i „Wernisaż fotografii Joanny Klatki”. Galeria pod Grotami otworzyła swoje podwoje również dla najmłodszych, prezentując wystawę prac III Powiatowego Konkursu Plastycznego „Dolina Pilicy”.

O sukcesie frekwencyjnym zadecydowała jednak przede wszystkim profesjonalna obsługa prawie 80 000 gości, którzy z pełną satysfakcją zwiedzali największe atrakcje naszego miasta. Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła i Groty Nagórzyckie  już na stałe wpisały się w plany turystów, dla wielu stanowiąc  swoistą, jakże atrakcyjną „wizytówkę” Tomaszowa Mazowieckiego.