REKORDOWE WAKACJE!

rekordowe-wakacje(2)Tegoroczne wakacje to okres, gdy Skansen i Groty były wprost „oblegane” przez turystów. Wystarczy powiedzieć, że przez ostatnie dwa miesiące (lipiec – sierpień) nasze placówki odwiedziło łącznie prawie 28 000 gości!

Atrakcyjność Skansenu i Grot sprawiła, że praktycznie każdy miesiąc tego roku był rekordowy, ale tak wysoka frekwencja jak w lipcu i sierpniu była czymś wyjątkowym. Szczególnie dużo turystów było w weekendy – kilkaset osób dziennie to była w zasadzie norma, a w niektóre niedziele liczba gości dochodziła do tysiąca!

Oprócz naturalnej atrakcyjności Grot Nagórzyckich oraz unikatowych zabytków i ekspozycji znajdujących się w Skansenie, za ten boom turystyczny odpowiadają (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) w dużej mierze pracownicy naszych placówek. Nie dość, że profesjonalnie przyjmowali turystów, to jeszcze przygotowywali dla nich dodatkowe atrakcje.

W „Galerii pod Grotami” goście mogli oglądać wystawy z cyklu „Utalentowani – Nieznani”, na których prezentują swoją twórczość tomaszowscy artyści. Popularność Grot Nagórzyckich dodatkowo wzmocnił udział w programie „Pytanie na śniadanie” w telewizyjnej „Dwójce”. W Skansenie Rzeki Pilicy otworzyliśmy w lipcu  nową wystawę pt. „Pamiątki marynarzy – rezerwistów”, na której zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów nawiązujących do czasów zasadniczej służby wojskowej, w tym przypadku w Marynarce Wojennej. Również dwie pozostałe wystawy czasowe czyli „Pilicka Flotylla” i „130 lat tomaszowskiego żelaźniaka” cieszyły się dużym zainteresowaniem turystów. W sierpniu zaprezentowana została również wystawa plenerowa „Stacyjka z bajki” przybliżająca niezwykłe losy naszej pięknej, 120 – letniej poczekalni Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Dodatkową atrakcją (szczególnie dla dzieci – chociaż nie tylko-:) była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia przed „stacyjką Reymonta” w kolejarskiej czapce. Dla amatorów militariów udostępniony był  schron niemiecki z czasów II wojny światowej „uzbrojony” w karabin maszynowy i wyposażony w oryginalne hełmy.

Z ogromnym zainteresowaniem (ponad 1000 gości) spotkała się zorganizowana 14 sierpnia „Słodka niedziela w Skansenie”, na której pokazano rozmaite aspekty związane z hodowlą pszczół, od historycznego bartnictwa poczynają na degustacji miodu kończąc. Natomiast w ostatnią niedzielę wakacji (28 sierpnia) skansenowy „włamywacz” pokazywał tajniki otwierania ponad 100–letniej kasy pancernej. Szczególnie zachwycone były dzieci, gdy okazało się że w kasie ukryty jest słodki „skarb” – pyszne czekoladowe cukierki, którymi „kasiarz” częstował zainteresowanych.

Dodatkowej pomocy w obsłudze ruchu turystycznego w Skansenie udzielili nam pracownicy z innych placówek Miejskiego Centrum Kultury czyli MOK-u, DOK-u i OK „Tkacz”, za co bardzo serdecznie im dziękujemy. Dla gości, którzy dopiero nas odwiedzą przygotowywane jest otwarcie nowej wystawy w „Galerii pod Grotami”, a w Skansenie 17 września zapraszamy na event historyczny „Polska Walcząca – Historia 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej”.

Spośród 28 000 gości prawie 15 tysięcy odwiedziło PTT Groty Nagórzyckie, a 13 tysięcy Skansen Rzeki Pilicy. Nie ulega wątpliwości że duża część turystów odwiedziła obydwie placówki, no i oczywiście Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”. Te trzy miejsca już na stałe wpisały się w plany turystów, dla wielu stanowiąc  swoistą, jakże atrakcyjną „wizytówkę” Tomaszowa Mazowieckiego.