„Okrąglica” – dla turystyki rowerowej

2012.12.06_turystyka_rowerowa1Okazuje się, że nowo utworzony produkt turystyczny pn. „Tomaszowska Okrąglica” może stać się nie lada atrakcją także dla miłośników turystyki rowerowej. Przekonuje o tym  obszerny artykuł zamieszczony w najnowszym, grudniowym wydaniu ogólnopolskiego miesięcznika „Rowertour”.

Zajmujący aż pięć stron i bogato ilustrowany reportaż pt. „Jak  zostałem ojcem chrzestnym” zachęca Czytelników do pokonania na rowerze –  również   w porze jesiennej i zimowej – trzech miejsc tworzących „Tomaszowską Okrąglicę”, tj. Grot Nagórzyckich,  Niebieskich Źródeł i Skansenu Rzeki Pilicy

Jednodniową wycieczkę do tych atrakcji autor artykułu – tomaszowianin Wojciech Jaskuła, zapalony miłośnik i propagator turystyki rowerowej i regionalnej historii, proponuje przedłużyć dodatkowo o Zalew Sulejowski, Smardzewice i położony nieopodal Ośrodek Hodowli Żubrów, a także kopalnię  „Biała Góra”. Łączny 27-kilometriowy dystans można pokonać ze średnią prędkością 19 km/godz w ciągu czterech godzin. Jak podkreśla autor, na tę wycieczkę można się wybrać o każdej porze roku.

Relacja W. Jaskuły z rowerowej wyprawy, odbytej przez niego wzdłuż „Tomaszowskiej Okrąglicy” w listopadowy dzień przy iście zimowej, śnieżystej aurze, eksponuje występujące tutaj niecodzienne połączenie wielu unikatowych atrakcji przyrodniczych i historycznych. Niektóre z nich, jak np. tworzony od 12 lat Skansen Rzeki Pilicy, czy nowo utworzona Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”, którą od niedawna administruje tomaszowski Skansen, mają wręcz nowatorski charakter w skali krajowej. Przemawiają za tym zwłaszcza przyjęte w tych miejscach żywe, wręcz namacalne formy  prezentacji dziedzictwa przyrodniczego i historycznego.

Reportaż w grudniowym numerze „Rowertouru – magazynu ludzi aktywnych” zawiera także sugestię wpisania „Grot Nagórzyckich” na ogólnopolską listę atrakcji geologiczno-turystycznych. Byłoby to drugie takie miejsce w woj. łódzkim (po znajdującej się na tej liście żwirowni w Paplinie pod Rawa Maz.). Warto podkreślić, że stosowne kroki formalne w tym celu już zostały podjęte przez Wydział Strategii i Zarządzania Projektami UM w Tomaszowie Maz.