„Noc Muzeów” w Grotach Nagórzyckich

Za nami Noc Muzeów, w której już po raz piąty czynny udział brała Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”. Jak co roku dawna kopalnia piasku kwarcowego przyciągnęła tłumy turystów nie tylko z okolic Tomaszowa – odwiedziło nas ponad 700 osób!

Wstępem do pełnego wrażeń wieczoru był wernisaż prac Tadeusza Wolskiego – tomaszowskiego rzeźbiarza amatora. Otwarcie kolekcji zapoczątkowało cykl wystaw „Utalentowani Nieznani”, które planowane są w nadchodzących miesiącach w Galerii Pod Grotami w budynku obsługi turystów przy PTT „Groty Nagórzyckie”. Zgromadzeni goście zostali przywitani przez kierownika Skansenu Rzeki Pilicy (filia Miejskiego Centrum Kultury)  – Zbigniewa Cichawę, a na wszystkich czekał mały poczęstunek przygotowany przez autora prac.

W samych czeluściach dawnej kopalni na duże grupy turystów czekali nie tylko przewodnicy opowiadający historię tego miejsca, ale także wyjątkowa postać – sam Zbój Madej! Zbój wyjaśniał zwiedzającym swoją obecność w grotach przytaczając barwną historię legendarnego życia. Po chwili, spokojni już o swoje dalsze losy turyści zaprzyjaźniali się z Madejem, chętnie robiąc sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.

Po zapadnięciu zmroku oczom przybyłych gości ukazał się malowniczy widok oświetlonych grot. Iluminacja jak co roku wzbudzała zachwyt wśród zwiedzających, gdyż widok grot w nocnej odsłonie jest naprawdę romantyczny, szczególnie jeśli z tym miejscem wiążemy wspomnienia z dawnych lat…

Tradycyjnie w Nocy Muzeów można było uczestniczyć dojeżdżając do biorących w niej udział placówek darmowymi autobusami. Cztery pojazdy dowoziły zwiedzających spod Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego do PTT „Groty Nagórzyckie”, następnie chętnych przewożono przez tamę na Zalewie Sulejowskim do Skansenu Rzeki Pilicy, w którym na turystów czekało mnóstwo niecodziennych atrakcji jak m.in. zabytkowe motocykle ze SPPZ „Weteran”, pokaz miała grupa taneczna „Tkaczowe KoBoSiaKi”, był też spektakl w wykonaniu Miejskiego Teatru „Trzcina”.