Miłośnicy książek i rowerów na Tomaszowskiej Okrąglicy

2014.06.27_akt1W minioną niedzielę tj. 22 czerwca 2014 r. odbył się rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”, który miał swój  finisz w Skansenie Rzeki Pilicy. Został on zorganizowany  przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Maz. i Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego we współpracy z naszą placówką. „Odjazdowy Bibliotekarz” to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo oraz rower, jako ekologiczny środek transportu.

Trasa rajdu wiodła przez ulice starego, fabrycznego Tomaszowa i dalej przez piękne zielone tereny Dąbrowy, Wiaderna i Nagórzyc. W grotach nagórzyckich ponad 40 „odjazdowych rowerzystów” mogło odpocząć a przy okazji zwiedzić podziemną trasę i poznać legendy związane z grotami, czyli o zbóju Madeju i diable nagórzyckim. Dalsza trasa wiodła przez Józefów (miejscowość do której często zaglądali Julian Tuwim i Joanna Kulmowa) i Brzustówkę do Skansenu Rzeki Pilicy, który był metą rajdu.

Zmęczeni i wygłodzeni „rajdowicze” od razu zaczęli posilać się kiełbaskami upieczonymi na ognisku, zbierając siły na dalsze atrakcje. Po posiłku wielu uczestników rajdu wykorzystało okazję żeby zwiedzić skansen. Honorowym uczestnikiem tomaszowskiego „Odjazdowego Bibliotekarza” był Wojciech Ziemnicki – tomaszowianin i podróżnik, który na rowerze objechał Islandię i napisał o tym książkę. W skansenie była niepowtarzalna okazja, aby poznać pana Wojtka i wysłuchać jego opowieści o rowerowych przygodach. Była również możliwość kupienia książki podróżnika wraz z dedykacją.

Kiedy cykliści nieco odpoczęli, przyszedł moment na rozstrzygnięcie konkursu na „Odjazdowy Utwór”. Autorzy sami zaprezentowali swoje dzieła literackie, czym wzbudzili ogromny aplauz zgromadzonej publiczności. Nie sposób było rozstrzygnąć, komu publiczność bardziej sprzyjała i kto uzyskał większą aklamację, toteż wszyscy „odjazdowi literaci” otrzymali 1-sze miejsce ex aequo oraz laur zwycięstwa.

Następnie przyszła kolej na konkursy sprawdzające znajomość literatury. Najmłodsi rajdowcy okazali się doskonałymi znawcami bajek i wszystkich baśniowych postaci, toteż bez najmniejszych trudności udzielali prawidłowych odpowiedzi na wylosowane pytania. Dorośli z kolei okazali się oczytanymi rowerzystami, którzy na podstawie cytatu bądź zdjęcia kadru z ekranizacji filmowej potrafili bezbłędnie wskazać tytuł książki oraz jej autora.

Największe zainteresowanie wzbudził jednak konkurs na rzut oponą rowerową do celu. Jak się okazało zadanie to nie należało do najłatwiejszych. Trzeba było wykazać się nie lada zręcznością aby trafić do celu i sprawić, by opona wylądowała na pachołku. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody książkowe, artykuły rowerowe i plastyczne przekazane przez sponsorów oraz gadżety i materiały promocyjne z Urzędu Miasta i Starostwa Powiatu Tomaszowskiego.

W trakcie pikniku uczestnicy rajdu mogli także wymienić się przeczytanymi książkami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy „odjazdowi rowerzyści” otrzymali okolicznościową przypinkę i odblaski, które są niezbędnym elementem stroju bezpiecznego rowerzysty. Na mecie rajdu cykliści zostali uwiecznieni na grupowym zdjęciu, które będzie doskonałą pamiątką z „Odjazdowego Bibliotekarza” i umili czas oczekiwania na kolejną edycję rajdu.