Groty w nowej oprawie

2015.11.26_akt1Nagórzyckie groty, udostępnione  do zwiedzania przed niespełna czterema laty, cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem krajowych i zagranicznych turystów. W tym czasie zawitało do nich łącznie ponad 155 tysięcy osób. W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku liczba zwiedzających sięgnęła 36 tysięcy.

Tak wysoka frekwencja jest niewątpliwie efektem wykorzystania unikatowego połączenia dziedzictwa geologicznego i historycznego do stworzenia w dawnej kopalni piasku kwarcowego podziemnej trasy turystycznej. Trasa, administrowana przez Skansen Rzeki Pilicy, stała się jedną z głównych atrakcji „Tomaszowskiej Okrąglicy” – markowego produktu turystycznego naszego miasta.

Niewątpliwy wpływ na atrakcyjność nagórzyckiej trasy ma oryginalna, nieszablonowa aranżacja wnętrza grot z ekspozycjami ukazującymi stosowane tu niegdyś techniki wydobywcze i legendarnych lokatorów tych czeluści. Dodatkowym atutem grot stał się zbudowany  przed trzema laty u ich podnóża obiekt obsługi turystów. W przestronnych i funkcjonalnych wnętrzach mieszczą się interesujące ekspozycje stałe i czasowe, związane tematycznie nie tylko z grotami, ale także z całym regionem nadpilickim. Jest tu również dogodne miejsce do różnego rodzaju widowisk, inscenizacji i spotkań dla miłośników rodzimej historii i tradycji.

Na tym jednak nie koniec nowości. Przed rokiem wejście i wyjście z grot zabezpieczono solidnymi zadaszeniami, chroniącymi te miejsca  przed ewentualnymi skutkami erozji piaskowcowej skały. Ich drewniana konstrukcja dobrze skomponowała się z naturalnym wyglądem zbocza grot. Podobne cele przyświecały pracom  prowadzonym przed grotami w listopadzie br., a finansowanym z  tegorocznego budżetu miasta. Służyły one przede wszystkim zabezpieczeniu piaszczystego terenu przylegającego do grot przed skutkami nawałnic i obitych opadów deszczu. Spływające podczas nich ze zbocza duże masy wody rozmywały teren przed grotami, przenosząc zwały piachu i żłobiąc głębokie wyrwy. Stwarzało to groźbę przelania się wody do chodnika wewnątrz grot, a także utrudniało poruszanie się turystów przed grotami.

Ostatnie prace objęły  m.in. ułożenie odpowiednich koryt i utwardzonych powierzchni do należytego odprowadzania wody ze skarpy nad grotami i przyległego do nich terenu.  Zastosowane do tego plastry piaskowcowego kamienia dobrze współgrają z widokiem grot. Do ustabilizowania i  wzmocnienia gruntu przyczyni się także miejscowe położenie trawiastej warstwy, wzmocnionej specjalną siatką. Te i inne szeroko zakrojone prace budowlane i estetyzacyjne wykonał wyłoniony w przetargu Zakład Urządzania i Konserwacji Zieleni s.c. Jerzego i Radosława Zysiaków oraz Izabeli Święckiej. Roboty,  kosztowały prawie 50 tys. zł. Ich efekty można będzie oglądać już podczas zaplanowanej na niedzielę 29 listopada tradycyjnej  imprezy andrzejkowej w Grotach Nagórzyckich.