Tomaszów Mazowiecki przez kilka ostatnich dni gościł prawie 50- osobową grupę Słoweńców, którzy w drodze na 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zatrzymali się w naszym mieście. Przygotowano tutaj dla nich wiele atrakcji ze zwiedzaniem Tomaszowa i okolic na czele.
Obowiązkowym i jakże atrakcyjnym punktem programu dla wszystkich przybywających do Tomaszowa jest zwiedzanie tzw. Tomaszowskiej Okrąglicy czyli Skansenu Rzeki Pilicy, Rezerwatu Przyrody „Niebieskie Źródła” i Podziemnej Trasy Turystycznej „Groty Nagórzyckie”. Nic więc dziwnego, że w piątek 22 lipca słoweńscy pielgrzymi zawitali do naszych placówek. Dzień wcześniej ciekawe zajęcia dla nich przygotowała inna filia Miejskiego Centrum Kultury – OK „Tkacz”.
Razem ze Słoweńcami nasze placówki zwiedzała (również gratisowo) kilkudziesięcioosobowa grupa wolontariuszy towarzysząca pielgrzymom. Warto wspomnieć, że głównym organizatorem pobytu młodzieży w naszym mieście była Parafia Najświętszego Serca Jezusowego z księdzem proboszczem Pawłem Dziedziczakiem na czele. Podkreślić przy okazji należy przywiązanie słoweńskiej młodzieży do swoich symboli narodowych. Poruszając się w grupie dumnie nosili ze sobą flagi państwowe, co stanowi godny naśladowania przejaw patriotyzmu.
Goście byli zachwyceni zwiedzając podziemia Grot i słuchając legend o zbóju Madeju i diable nagórzyckim. Również niezwykły urok Niebieskich Źródeł zrobił na nich wielkie wrażenie. Z kolei w Skansenie największym powodzeniem wśród męskiej części młodzieży cieszył się czołg T-34/85 i „uzbrojony” schron bojowy typu Tobruk. Natomiast dziewczyny bardziej preferowały „bajkową stacyjkę” i zwiedzanie młyna wodnego. Symbolicznym przystankiem w czasie zwiedzania był krzyż z lufy od radzieckiej armaty i łusek z niemieckich naboi artyleryjskich.
Ciekawą atrakcją dla pielgrzymów był grill urządzony na zakończenie dnia w naszym Skansenie. Wśród pyszności zorganizowanych przez parafię największym powodzeniem cieszyły się kiełbaski i skrzydełka, a dosyć szczególnym zainteresowaniem… kaszanka! W międzyczasie organizowane były dla młodzieży rozmaite gry i zabawy. Usatysfakcjonowani pielgrzymi udali się na zakończenie dnia na modlitwę do klasztoru w Smardzewicach, zostawiając po sobie jakże sympatyczne wrażenie. Możemy być pewni, że Tomaszów Maz. godnie zaprezentował się w oczach pielgrzymów, którzy to pozytywne wrażenie poniosą do swojej ojczyzny.